Objawy niedosłuchu u dzieci.
Objawy niedosłuchu można zaobserwować już u małych dzieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ na rozwój psychiczny i społeczny dziecka mogą mieć kłopoty ze słuchem. Co więcej badania naukowe pokazują, że brak bodźcowania ze strony narządu słuchu może powodować inny, nieodwracalny rozwój pewnych obszarów w mózgu człowieka. Dlatego każde niepokojące objawy niedosłuchu u dzieci powinny być konsultowane audiologicznie.
Statystycznie rzecz ujmując jedynie u 2 na 1000 urodzonych dzieci stwierdza się głęboki ubytek słuchu o różnej etiologii. Wydawałoby się, że jest to nieistotny odsetek jednak trzeba pamiętać, że np. fenyloketonuria mimo iż występuje 15 razy rzadziej jest również objęta obowiązkowym badaniem przesiewowym. Program badań słuchu u noworodków powstał właśnie dlatego, że niedosłuch u dzieci występuje często w porównaniu z innymi wadami. Zwrócić należy uwagę również na fakt, że odpowiednio szybkie zaprotezowanie dziecka (tj. do 6 miesiąca życia) może zniwelować negatywny wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka.
Sprawa wygląda gorzej u dzieci w wieku szkolnym. Badania pokazują, iż 20 na 100 uczniów ma przejściowe bądź stałe problemy ze słuchem. Co więcej nie istniej żaden program ani kalendarz badań obowiązkowych w tej grupie wiekowej.
Objawy niedosłuchu u małych dzieci mogą być następujące:
UWAGA !!! Jeśli dziecko jest wcześniakiem to od jego wieku należy odjąć czas o jaki wcześniej się urodziło. Jeśli dziecko urodziło się 2 miesiące wcześniej to nie możemy wymagać od niego, żeby w wieku 6 miesięcy jego słuch był na takim poziomie jak u jego rówieśników urodzonych o czasie. Słuch takiego wcześniaka będzie na poziomie dziecka 4 miesięcznego.