Objawy niedosłuchu u dzieci. Czy dziecko ma niedosłuch ?

Objawy niedosłuchu u dzieci.

Objawy niedosłuchu można zaobserwować już u małych dzieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ na rozwój psychiczny i społeczny dziecka mogą mieć kłopoty ze słuchem. Co więcej badania naukowe pokazują, że brak bodźcowania ze strony narządu słuchu może powodować inny, nieodwracalny rozwój pewnych obszarów w mózgu człowieka. Dlatego każde niepokojące objawy niedosłuchu u dzieci powinny być konsultowane audiologicznie.

Statystycznie rzecz ujmując jedynie u 2 na 1000 urodzonych dzieci stwierdza się głęboki ubytek słuchu o różnej etiologii. Wydawałoby się, że jest to nieistotny odsetek jednak trzeba pamiętać, że np. fenyloketonuria mimo iż występuje 15 razy rzadziej jest również objęta obowiązkowym badaniem przesiewowym. Program badań słuchu u noworodków powstał właśnie dlatego, że niedosłuch u dzieci występuje często w porównaniu z innymi wadami. Zwrócić należy uwagę również na fakt, że odpowiednio szybkie zaprotezowanie dziecka (tj. do 6 miesiąca życia) może zniwelować negatywny wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka.

Sprawa wygląda gorzej u dzieci w wieku szkolnym. Badania pokazują, iż 20 na 100 uczniów ma przejściowe bądź stałe problemy ze słuchem. Co więcej nie istniej żaden program ani kalendarz badań obowiązkowych w tej grupie wiekowej.

Objawy niedosłuchu u małych dzieci mogą być następujące:

  • Dziecko nie boi się głośnych dźwięków.
  • Kłopoty z lokalizacją źródła dźwięku (np. poprzez obrócenie głowy w kierunku osoby mówiącej). Dziecko normalnie słyszące w wieku pół roku stara się zazwyczaj zlokalizować źródło dźwięku.
  • Półroczne dziecko nie zaczyna reagować na swoje imię.
  • Półroczny maluch nie gaworzy lub zaczyna wydawać wysokie płaczliwe dźwięki.
  • Gaworzenie nie przechodzi w odgłosy przypominające mowę.
  • UWAGA !!! Jeśli dziecko jest wcześniakiem to od jego wieku należy odjąć czas o jaki wcześniej się urodziło. Jeśli dziecko urodziło się 2 miesiące wcześniej to nie możemy wymagać od niego, żeby w wieku 6 miesięcy jego słuch był na takim poziomie jak u jego rówieśników urodzonych o czasie. Słuch takiego wcześniaka będzie na poziomie dziecka 4 miesięcznego.

  • Dziecko preferuje dźwięki o dużej głośności – prosi o pogłośnienie telewizora lub przykłada do ucha głośną zabawkę.
  • Dziecko często źle rozumie polecenia głosowe oraz nie reaguje na wołanie.
  • Zapalenie ucha środkowego. Objawy niedosłuchu u dzieci

  • Objawy zapalenia ucha z możliwym wysiękiem lub zaburzeniem ciśnienia powietrza za błoną bębenkową: dziecko często dotyka lub pociąga jedno lub dwoje uszu. Jeśli dodatkowo są objawy takie gorączka, płaczliwość dziecka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
  • U dzieci w wieku szkolnym efektem niedosłuchu może być unikanie kontaktów towarzyskich, wzrost poziomu agresji związany z frustracją spowodowaną kłopotami ze zrozumieniem. Naturalnym następstwem nieprotezowanego niedosłuchu w wieku szkolnym są kłopoty z nauką.