Czym jest system FM ?
System FM jest narzędziem wspomagającym słyszenie. Zasadniczo składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika lub 2 odbiorników. Czasem dołączane są dodatkowe urządzenia peryferyjne takie jak mikrofon kierunkowy podłączany do nadajnika albo słuchawki bądź pętla indukcjna połączona z odbiornikiem.
Jak działa System FM?
Schemat działania systemu jest dosyć prosty :
1. Nadajnik za pomocą mikrofonu zbiera dźwięki.
2. Nadajnik przetwarza dźwięki na sygnał radiowy FM
3. Odbiornik odbiera sygnał z nadajnika i przekazuje go dalej do aparatu słuchowego
Po co używamy system FM ?
Na zrozumienie mowy w pomieszczeniach zamkniętych największy wpływ mają 3 czynniki: tło akustyczne( w szczególności hałas), czas pogłosu (echo) oraz odległość od rozmówcy.
Klasycznym przykładem trudnej akustycznie sytuacji jest lekcja w szkole. Kiedy dziecko niedosłyszące mimo, że ma aparaty słuchowe i tak ma problemy ze zrozumieniem nauczyciela, ponieważ inne dzieci hałasują, słowa nauczyciela po wielokrotnym odbicie się od ścian i okien zlewają się w niezrozumiały „bełkot”, a chodzący po klasie belfer utrudnia aparatom dostosowanie kierunkowości mikrofonów i współczynników redukcji hałasu. Żeby było ciekawiej w takiej sytuacji dzieci z prawidłowym słuchem również mają problemy ze zrozumieniem. Dlatego w niektórych szkołach w krajach rozwiniętych montowano systemy nagłośniające nauczycieli. Jednak jak pokazują badania systemy takie w prawdzie pomagają jednak nie są wystarczające dla dzieci z ubytkiem słychu. Najlepszym rozwiązaniem są indywidualne systemy FM, w których nauczyciel nosi przy sobie nadajnik z mikrofonem kierunkowym zbierającym dźwięk głównie od belfra, natomiast odbiornik przekazuje dźwięki bezpośrednio do aparatów. Link do opracowania badań
Typy systemów FM.
Myślę, że systemy FM możemy podzielić na 2 kategorie: dedykowane i uniwersalne. Większość producentów aparatów słuchowych ma w swojej ofercie również systemy FM. Są one dedykowane do współpracy z określonymi aparatami i są z nimi w pełni kompatybilne. Takie rozwiązanie po za swoimi zaletami, ma jednak kilka mankamentów. Po pierwsze odbiorniki w postaci dodatkowego modułu są podłączane do aparatów co znacznie powiększa ich rozmiar. Dodatkowo w przypadku zmiany aparatów odbiorniki mogą nie pasować i trzeba używać przejściówki, które dodatkowo zwiększają rozmiary. Istotnym mankamentem tego rozwiązania jest dużo większy pobór prądu z baterii, gdyż takie odbiorniki korzystają z zasilania aparatu słuchowego.
Efektem tego jest skrócenie działania baterii w zależności od rozwiązań o 30% do nawet 70%.
Drugim typem systemów FM są systemy uniwersalne. Jedyną zasadniczą rzeczą, która odróżnia takie rozwiązanie od systemów dedykowanych jest odbiornik. Jest on z reguły większy gdyż ma wbudowane własny akumulator. Może mieć również wbudowany dodatkowy mikrofon co pozwala na zwiększenie możliwości odbiorczych pacjenta. Najczęściej do komunikacji z aparatami używana jest pętla indukcyjna. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy system połączyć z dowolnym aparatem słuchowym wyposażonym w cewkę tele. Przykładowym systemem fm o charakterze uniwersalnym jest Domino Classic oraz Domino Pro